Obrazy na płótnie we wnętrzach

Obrazy na płótnie w dekoracji wnętrz

Obrazy na płótnie nadają klasy i stylu każdym wnętrzom, dopełniają całość aranżacji. Jest to opinia profesjonalistów, architektów i dekoratorów wnętrz, poparta ich wieloletnim doświadczeniem w pracy zawodowej.

Wybór obrazu powinien być starannie przemyślaną decyzją. Zadbajmy o to, aby ten wybrany przez nas urozmaicił swoim wyglądem piękne, urządzone ze starannością i pieczołowitością, wnętrze naszego domu. Obraz nie powinien przytłaczać pomieszczenia. Musi być również dopasowany do wnętrza, gdzie ma być zawieszony i to pod względem motywu jak i formy. I tak obrazy olejne nie sprawdzą się w łazience czy kuchni, ale już grafiki za szkłem jak najbardziej.

Dobrej jakości obrazy na płótnie, z dobrze dobranym motywem i kolorystyką, dopełniające całość, spójne z całością aranżacji wnętrza, to inwestycja, która się opłaca i będzie cieszyć wzrok przez wiele następnych lat. Wybierając obraz warto również pamiętać, że cena nie zawsze decyduje o jakości.

Obraz Dmuchawce w turkusie 4029A_7A
Zobacz obrazy Dmuchawce w turkusie
Obraz Siała baba mak - Jenny Downing 1024A_3K
Zobacz obrazy Siała baba mak – Jenny Downing
Obraz Żaglowiec w zachodzącym słońcu 1284A_3D
Zobacz obrazy Żaglowiec w zachodzącym słońcu

Jaki obraz na płótnie wybrać?

Zależnie od naszych upodobań możemy pójść w kierunku obrazu, który zdominuje całe pomieszczenie i stanie się jego punktem centralnym, lub w kierunku takiego, który dopełni jedynie aranżację wnętrza.

Możemy zdecydować się na zakup obrazu na płótnie znanego malarza, jednak nie każdy może sobie pozwolić na cenne dzieło sztuki, ponieważ wiąże się to z reguły ze sporym wydatkiem finansowym. Wyjątkiem jest przypadek, kiedy posiadamy cenny obraz jako pamiątką rodzinną. Sentyment do malowidła powoduje wtedy, że wytwarza on pozytywny nastrój w naszym domu. Oznacza to nic innego, jak wnętrze dla znawców sztuki i ich gości, którzy wiedzą kto akurat jest na topie. Osoba, która posiada obrazy znanego malarza uchodzi, za znawcę sztuki i konesera. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że większość ludzi ma o sztuce mgliste pojęcie. Natomiast najczęściej, w standardowo urządzonych wnętrzach, najbardziej korzystnym wyborem są coraz bardziej popularne obecnie obrazy drukowane na płótnie.

Wszelkiego rodzaju sztuka, bez względu czy jest to obraz drukowany na płótnie, czy wspomniane wcześniej dzieło znanego malarza, musi wpasować się w gust gospodarzy danego wnętrza. Musi odzwierciedlać ich temperament i oddawać osobowość. Ponadto to tematyka obrazów, kolorystyka i każdy inny szczegół muszą tworzyć pewnego rodzaju relację z wnętrzem i pasować od pozostałego wyposażenia danego pomieszczenia. I tak w nowocześnie urządzonym pomieszczeniu, pełnym elementów ze stali czy szkła, nie sprawdzi się płótno, nawet najwybitniejszego malarza realistycznego, natomiast obraz abstrakcyjny już jak najbardziej wpisze się w całość. Jednocześnie, nie można zapominać o tym, że nie mogą to być nudne, pozbawione wyrazu rysunki. Muszą, a w każdym razie powinny, wzbudzać pozytywne emocje i mieć swój niepowtarzalny charakter.

Obraz Piękno wieczorową porą 2414A_1AE
Zobacz obrazy Piękno wieczorową porą
Obraz Delikatne tulipany 1254A_7B
Zobacz obrazy Delikatne tulipany
Obraz Czerwone tulipany 1256A_4Z
Zobacz obrazy Czerwone tulipany

Warto postawić na intuicję

Wiele osób przy wyborze kieruje się modą na konkretny motyw obrazu. Jest to dobre rozwiązanie, o ile jego charakter będzie pasował do charakteru naszego wnętrza. Jednak nie polecamy wybierać banalnych rozwiązań. Dobierając płótno do reszty wnętrza nie warto kierować zasadą, że wszyscy mają właśnie takie. Jeśli wnętrze jest stonowane i mało w nim bibelotów, można zdecydować się na wyraziste kolory czy motywy. Natomiast w pomieszczeniu, gdzie pełno jest innych bibelotów, taki obraz straci na swojej wyrazistości. Ponadto warto zastanowić się czy dobrze czujemy się we wnętrzach kontrastowych, czy jednak preferujemy jednolite rozwiązania.

Jak twierdzą dekoratorzy wnętrz najważniejsze jest pierwsze wrażenie, taki odpowiednik miłości od pierwszego wejrzenia. Jeśli czuje się na widok danego obrazu coś w rodzaju dreszczyku emocji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie ten sprawdzi się w naszym wnętrzu. Jednak warto zanim podejmie się decyzje o zakupie, zweryfikować to co podpowiada intuicja. Jak tego dokonać? Wystarczy tylko odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań dotyczących dopasowania danego obrazu do miejsca, gdzie jest przeznaczony. Ważna jest kolorystyka jak i wymiary. W małym pokoju, nie powinien zawisnąć widok zajmujący całą ścianę, gdyż całkowicie zburzy to proporcje pomieszczenia. Szkoda też interesującego obrazu na to by schować jego część np. za firanką.

Gdy kupuje się obrazy, bez względu na to czy są to drukowane czy inne warto posłuchać emocji i tego jakie uczucia chcemy wlać w dane pomieszczenie. Czy wybierając mocne, wyraziste kolory chcemy je ożywić, czy wręcz przeciwnie, wtedy wybieramy obrazy w stonowanych barwach. W małych pomieszczeniach warto zawiesić takie, które mają głębię, która jest jednak niepożądana, gdy nie jesteśmy zwolennikami obrazów 3D.

Dlatego wybierając obrazy na płótnie czy inne dodatki do aranżacji wnętrza, gdy nie jest się znawcą najnowszych trendów, należy oprzeć się na swojej intuicji i wyczuciu.

Obraz Kwitnąca wiśnia 1207A_4AA
Zobacz obrazy Kwitnąca wiśnia
Obraz Czerwona róża 1138A_5F
Zobacz obrazy Czerwona róża
Obraz Stare miasto na Prowansji 1291A_7B
Zobacz obrazy Stare miasto na Prowansji

Uniwersalne rozwiązania

Warto zadać sobie pytanie, czy są rozwiązania, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, a jednocześnie będą nadawały się na prezent. Choć nie jest łatwe znalezienie takiego rozwiązania, to jednak najbardziej uniwersalne są wszelkiego rodzaju grafiki na płótnie. Ogromna ilość dostępnych motywów powala dopasować je do charakteru wnętrza. Kupując obrazy na prezent warto zdecydować się na uniwersalne motywy, gdyż nie każdy zachwyci się kobiecym aktem czy portretem obcej osoby.

Dodaj komentarz