Obrazy do sypialni – jaki wybrać?

Sypialnia jest jedną z ważniejszych części całego mieszkania, jest miejscem gdzie można się zrelaksować i wypocząć. Z założenia powinna być zatem miejscem przytulnym, oazą spokoju i intymnych emocji. Odpowiednie dekoracje, takie jak obrazy na ścianę, bez wątpienia nadadzą właściwego charakteru temu pomieszczeniu, warto więc wiedzieć czym się kierować wybierając obrazy do sypialni.

Wyeksponuj swój gust

Wiele osób decyduje się w pierwszej kolejności na reprodukcje najbardziej znanych artystów. Z pewnością ich prace są dziełami sztuki, jednak dekorowanie ścian replikami może okazać się nieco banalne. Dlatego warto zainwestować w coś, czym zaprezentujemy swoje odczucia i emocje, a jednocześnie sprawimy, że nasza sypialnia stanie się wyjątkowa i niepowtarzalna. I tutaj ciekawą propozycją są nowoczesne obrazy na płótnie. Tego typu dekoracja będzie po stokroć szykowniejsza i atrakcyjniejsza.

Wyraź swoje emocje

Wybierając obrazy do sypialni powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, jakie emocje chcemy przez nie wyrazić. Jeżeli preferujemy stonowany, spokojny klimat, takie też powinno być wybrane przez nas dzieło. Unikamy wtedy zbyt żywych barw i jaskrawych kolorów, które sprawią, iż uzyskany efekt będzie odwrotny od zamierzonego. W takich sytuacjach idealnie nadają się dzieła przedstawiające martwą naturę, pejzaż np. obraz zachodu słońca powinien nadać odpowiedni nastrój. Inaczej będzie się miała sprawa, gdy naszym celem będzie wprowadzenie do wnętrza ogromnej dawki energii i dynamiki. Ekspresyjne kontury i energetyzujące barwy będą wtedy idealne. Rzecz jasna wszystko zależy od gustu mieszkańców.

Ogólna kompozycja

Bardzo ważną kwestią jest też odpowiednie wkomponowanie obrazu w pomieszczenie. Powinien on dopełniać naszą sypialnię, raczej nie powinien stanowić centralnego punktu, ani „gryźć” się z wystrojem, czy być przez cokolwiek przytłoczony. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy pasuje do koloru ścian oraz pozostałych elementów wystroju. Znaczenie ma także to, w jaki sposób jest on powieszony. Powieszony w kącie lub zbyt wysoko zginie niezauważony. To samo tyczy się jego wielkości. Najlepiej, aby była ona dopasowana do posiadanych mebli. Uzyskany efekt powinien sprawiać wrażenie spójnej całości, bez zbędnego chaosu.

Oprawa również ma znaczenie

Istotny jest także wybór odpowiedniego wykończenia obrazu. Dobrym pomysłem będą nowoczesne rozwiązania, obrazy do sypialni bez zbędnych dekoracji, posiadające zadrukowane boki, w których rama nie jest w ogóle widoczna. Oczywiście jeżeli chcemy zawiesić obraz tradycyjny, również obramowanie powinno takie być. Obrazy olejne dobrze komponują się z drewnem, można wtedy zdecydować się nawet na ramę pozłacaną lub ze szlachetnego rodzaju drewna. Jeśli dzieło reprezentuje sztukę nowoczesną, dobrze wpasuje się w ramę minimalistyczną.

Należy pamiętać, iż świadomie wybierając obrazy do sypialni możemy znacząco zmienić wygląd wnętrza. Obraz na płótnie z pewnością nada naszej sypialni odpowiedniego klimatu, takiego, który wyrazi nas samych. Dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę w skomplikowanym procesie aranżacyjnym.

Dodaj komentarz