Michał Anioł – Stworzenie Adama

Stworzenie Adama - Michał Anioł

Michał Anioł to artysta wielkiego formatu, który jako młodzieniec odebrał solidną szkołę malarstwa freskowego w malarskiej pracowni Domenica Ghirlandaio. Był wybitnie uzdolniony, stąd oprócz malarstwa odebrał także szkołę rzeźbiarstwa. Wybitny artysta o szerokich horyzontach i nieskończonych możliwościach stworzył coś, co przykuwa uwagę, skłania do refleksji i nie pozwala oderwać wzroku od kunsztownie zaprezentowanych, nawet najdrobniejszych elementów. Stworzenie Adama jest częścią fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Powstał na zlecenie papieża Juliusza II, a prace nad całym dziełem – wszystkimi freskami odbywały się w dwóch etapach. W latach 1508 – 1512 artysta wykonał malowidła na sklepieniu przedstawiające obrazy dotyczące Stworzenia Świata, w tym słynny fresk Stworzenie Adama. W latach późniejszych, datowanych na 1535 – 1541 papież Paweł III zlecił malarzowi wykonanie fresku na ścianie ołtarzowej obrazujący Sąd Ostateczny.

Stworzenie Adama – obraz koncepcji i łamania zasad

Michał Anioł Buonarroti słynął z nieprawdopodobnego kunsztu i talentu. Nic dziwnego, że zlecenia otrzymywał od największych person świata. Dzisiaj z pewnością pracowałby na zlecenie głów państw, najbogatszych ludzi i wielu wybitnych osobowości. Artysta umieścił fresk Stworzenie Adama w 1511 roku w jednej z części kaplicy Sykstyńskiej, która charakteryzuje się sklepieniem kolebkowym i ciekawą architekturą. Komponując dzieło wykorzystał powierzchnię dzieląc ją na trzy pasy i malując iluzoryczne gzymsy.

Sam fresk został namalowany na samym sklepieniu, w jego środkowej części. Humanistyczna postawa artysty sprawiła, że główna postać obrazu jest pełna dynamiki – niemal każdy mięsień został wprawiony w estetyczny ruch. Na obrazie artysta przedstawił najwspanialszy obraz Stwórcy unoszonego przez cherubinów. Wyciągnięta dłoń Boga w kierunku nowego człowieka zdaje się przekazywać mu prawdziwe tchnienie życia. Adam – niczym przepiękny, atletyczny mężczyzna – jest w tym akcie życia otwarty i pełen ufności.

Z całą pewnością obraz został oparty na przekazie z Księgi Rodzaju, nie mniej nie brak w nim wizji samego artysty. Nagi Adam nie budzi emocji, aczkolwiek można się zastanawiać dlaczego ma pępek, skoro został stworzony, a nie zrodzony z matki. Dyskusyjna jest także obecność kobiety unoszącej Adama na poduszce – niektórzy dopatrują się w niej Ewy, inni odbierają ją jako postać mniej istotną w całym procesie stworzenia, my możemy ją odczytywać jako osobę, która została stworzona poniekąd z Adama.

Zachwyt i milczenie

Nie sposób nie zachwycić się obrazem Stworzenie Adama. Sam papież – Juliusz III podobno ukradkiem zakradał się do kaplicy, wdrapywał się na podest i karmił się artyzmem tego przekazu. Głębia kolorów, wspomniana już dynamika, idealne proporcje, wielowymiarowość – to tylko niektóre elementy, które intrygują współczesnych. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że Michał Anioł uczył się budowy ciała ludzkiego podczas własnoręcznie przeprowadzanych sekcji zwłok. Z całą pewnością umiejętności rzeźbiarskie i wiedza zgoła medyczna były nieocenioną i naturalną pomocą podczas tworzenia obrazu. A wy jak go odbieracie? Czy Stwórca jest taki, jakiego sobie go wyobrażacie, a Adam rzeczywiście wydaje się postacią nad wyraz idealną?

Nieco więcej o obrazie Stworzenie Adama można przeczytać tutaj. Natomiast po współczesne obrazy zapraszamy na ale-fotoobrazy.pl

Dodaj komentarz