Jak wybrać obraz do lokalu usługowego?

Urządzasz kawiarnię, salon fryzjerski albo bar? A może zakładasz zupełnie inny biznes, ale masz ten sam problem: wszystko jest gotowe, ale ściany są jakieś puste. Wbrew pozorom wybór obrazu do lokalu usługowego nie jest prosty. W końcu obrazy powinny w jakiś sposób korespondować z Twoją działalnością, a jednocześnie poprawiać nastrój gościom. W końcu brzydki obraz potrafi zepsuć apetyt.

Dziś spróbujemy podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze obrazu do lokalu usługowego, zarówno jeśli chodzi o tematykę, jak i kwestie techniczne.

Pierwszy wybór – tematyka związana z Twoją działalnością

Może wydawać się banalne, ale nie warto tego lekceważyć. Oczywiście obrazy z prażonymi ziarnami to do dobry wybór do kawiarni, podobnie jak kuchenne kompozycje do restauracji czy cukierni. Warto jednak zastanowić się nad mniej oczywistymi wyborami. Do wspomnianej kawiarni idealnie nadadzą się choćby zdjęcia z Włoch. Uważaj też na to, aby nie wywołać przesytu. W zakładzie fryzjerskim zapewne i tak nie brakuje prospektów z fryzurami, więc na ścianie może lepiej powiesić inspiracje w postaci gwiazd i historycznych osobistości? Obraz z Audrey Hepburn będzie z pewnością przyjemniejszy dla oczu niż kolejna modelka w niezwykłej stylizacji. Staraj się wyjść poza schemat, a nie kopiować najpopularniejsze rozwiązania.

Postaw na oryginalność

Wybierając obrazy do lokalu usługowego, możesz też postawić na zupełnie inną stylistykę. Grunt, aby być konsekwentnym i trzymać się jednej tematyki. Klienci doceniają nietypowe wystroje, które zapadają im w pamięć. Obrazy związane z motoryzacją w barze? A może obrazy z kwiatami w sklepie spożywczym? Staraj się trzymać raczej pozytywnych emocji i zdaj się na intuicję. Pamiętaj, że to, co łączy obrazy, wcale nie musi być oczywiste. Może to być na przykład… kolor.

Nie przesadź z wielkością i kolorami

Zachowaj umiar. Nie chcesz chyba żeby Twoi goście byli przytłoczeni nadmiarem bodźców. Unikaj krzykliwych barw, które będą działać drażniąco i rozpraszać. Dopasuj wielkość obrazu do pomieszczenia – zawsze warto zostawić trochę pustej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem są też obrazy wieloczęściowe. Pozwalają one na rozbicie większej kompozycji na kilka mniejszych płócien. Dzięki temu obraz zyskuje lekkość optyczną, a jednocześnie zyskujemy bardzo jednolity wystrój. Można też wprowadzić nieco dynamiki przy pomocy różnych wielkości pojedynczych części.

A może coś odważniejszego?

Czasami odrobina kontrowersji nie zaszkodzi, a co więcej może sprawić, że o Twoim lokalu zacznie się mówić. Wybierając obraz do lokalu pamiętaj tylko, żeby trzymać się w granicach dobrego smaku. W końcu chodzi o to, by sprowokować do dyskusji.

Dodaj komentarz