Jak dobrać obraz do pomieszczenia?

Wiele osób zastanawia się, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze obrazu mającego ozdobić pokój. I nie chodzi o aspekty artystyczne, wszak jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Rzecz polega na tym, aby wymiary, oprawę, a wreszcie barwy i styl obrazu dopasować tak, aby współgrały z całym pokojem. Dobrze dobrany obraz nie dominuje pokoju, ale tworzy spójną całość z resztą wystroju i wprowadza pożądany nastrój. Na co więc zwrócić uwagę i jakich błędów uniknąć?

Przede wszystkim wielkość

Warto zastanowić się, ile miejsca możesz przeznaczyć na obrazy. Nie warto pakować ogromnego pejzażu na małą powierzchnię między szafkami, gdyż wywoła on przytłaczające wrażenie i optycznie zmniejszy pomieszczenie. Obrazy i ozdoby nie powinny zajmować więcej przestrzeni niż niezagospodarowana powierzchnia i być nią od siebie oddzielone. Lepiej postawić na mniejszy obraz i zapewnić nieco oddechu – gwarantujemy, że efekt będzie o wiele lepszy.

W przypadku mniejszych obrazów warto postawić na proste kompozycje. Mapy i detale mogą na nim zginąć i wywołać wrażenie chaosu. Idealne będą choćby obrazy kwiatów.

Umiar

Co za dużo to niezdrowo. Obraz powinien przyciągać wzrok, a na ścianie zapełnionej po brzegi zwyczajnie zginie. Dlatego, zamiast dokładać kolejny, może warto rozważyć wymianę? Nowy zastąpi stary, wnosząc odmienny klimat bez przytłaczającego efektu nadmiaru.

Ciekawą i coraz bardziej popularną opcją są też obrazy wieloczęściowe. Pozwalają dużą kompozycję rozbić na mniejsze, lżejsze optycznie części. Dzięki temu uzyskujemy efekt równowagi między pustą przestrzenią a obrazem, a jednocześnie bardziej spójną całość niż przy wielu niezależnych malowidłach.

Spójna tematyka

Ważne, co przedstawia obraz. Warto trzymać się jednej konwencji. Nieważne, czy będzie to motoryzacja, czy też górskie pejzaże, kluczem jest konsekwencja. W każdej tematyce bez problemu znajdziemy obrazy na tyle zróżnicowane, aby nie groziła nam nuda, a jednocześnie tworzące spójną kolekcję. To, co je łączy, wcale nie musi być takie oczywiste. Może to być choćby dominujący kolor. Puść wodze fantazji!

Żywe czy spokojne kolory?

Przemyśl, jaką rolę ma spełniać obraz. Żywe barwy rozweselą pokój, ale ich nadmiar może być męczący dla oczu. Sprawdzą się świetnie w ciemniejszych pomieszczeniach, którym dodadzą energii. Dla odmiany stonowane odcienie nie będą tak absorbować i będą sprzyjały skupieniu i spokojnej, ciepłej atmosferze.

Postaw na to, co lubisz

Czasem pierwszy pomysł jest najlepszy! Gdy określisz rozmiary, temat i kolory obrazu, zdaj się na intuicję. W końcu dobry obraz działa na emocje i ma wywoływać uśmiech na twarzy. Ma się podobać przede wszystkim Tobie!

Zapraszamy także do przeczytania wpisu pt. obraz jako pomysł na prezent oraz odwiedzenia sklepu ale-fotoobrazy.pl

Dodaj komentarz